John Patrick

MANŽEL PRO OPALU

Komedie o dobrých duších a špatných strašidlech,
které svedl dohromady jeden inzerát.

Představení Divadla 90 - U Valšů

fotogalerie

videoukázky

osoby a obsazení

Opala Kronkieova Květa Fialová
Kapitán Mooney Lubomír Lipský
Růženka Montefalcová Naďa Konvalinková
Velma Lemonová Blanka Lormanová
Otis Lemon Čestmír Gebouský nebo David Vejražka

Délka představení
s přestávkou cca 2 hodiny

Premiéra 29. 6. 2007

produkce
Agentura HARLEKÝN s.r.o.
Václav Hanzlíček

Režie Jan Pecha

Překlad Jan Procházka a Josef Novotný
Scéna a kostýmy Jan Růžička

Opala „hledá“ manžela nikoliv pro sebe, ale pro svou přítelkyni Růženku. Odepíše na velmi přitažlivý inzerát a ženich se skutečně dostaví. Pětadevadesátiletý bývalý kapitán Mooney, který utekl z domova pro přestárlé. Opala mu poskytne přístřeší a pomůže vypálit rybník chamtivým příbuzným.
Opala je plná nezdolného optimismu, překypující láskou k lidem a hlavně snahy činit je všechny šťastnými. Nikoliv peníze, ale víra v dobré vlastnosti člověka proměňovaná ve skutky dělá každého z nás nejšťastnějším. Nikdo nemůže být přece tak zlý, aby se nedal napravit.

Slavný autor dokonale ovládal své řemeslo, byl skutečným mistrem duchaplných dialogů. Přesně věděl, co komedie potřebuje, co spolehlivě dokáže u diváků vyvolat slzy smíchu a dojetí. Na bolesti života a světa nasadil svou Opalou lék nejúčinnější.

Lubomír Lipský

"Ještě žiji a užívám si to. Vystupuji ve dvou divadlech a teď ještě budu hrát k tomu v Divadle U Valšů. A sice hru Manžel pro Opalu, kde se představím jako námořní kapitán, který si bude namlouvat ženskou. Tutéž roli jsem hrál už před čtvrt stoletím. Není to skvělé?"

Silný muž, přes sto devadesát, bývalý fotbalový internacionál, bohatý, světa-znalý, se smyslem pro humor, hledá vhodnou partnerku za účelem sňatku.

Značka: Pan Fešák

Jan Pecha
„Hru mi nabídl Lubomír Lipský a text se mi velmi líbil, jen jsem ho trochu upravil. Neprozradím nic nového, že Lubomír Lipský v této komedii již před čtvrt stoletím hrál tu samou postavu, ale pořád do role kapitána Mooneyho nedorostl. Autor totiž této postavě předepisuje věk 95 let. K postavě Opaly, která hledá manžela nikoli pro sebe, ale pro svou mladší přítelkyni, lze jen dodat základní motto hry:
Člověk nikdy není tak starý, aby nemohl provádět bláznivé kousky, a že na dobré skutky není nikdy pozdě.“

„Vše došlo tak daleko, že Květa Fialová mi shání ženicha nejen v této hře, ale i v civilním životě,“
směje se Naďa Konvalinková.

Lubomír Lipský vzpomíná:
„My jsme Manžela pro Opalu před těmi mnoha lety odehráli snad stokrát a Opalu skvěle hrála Stella Zázvorková. V jiné, ještě starší inscenaci, roli Opaly ztvárnila také Jiřina Štěpničková. Já teď jen navazuju, text umím, ba perfektně, jen kvůli úpravám mám z toho tak trochu guláš v hlavě, ale ono se to v průběhu zkoušení usadí…“

John Patrick

americký dramatik (1907-1995)

Nositel prestižní Pulitzerovy ceny a mnoha dalších vyznamenání. Autor mnoha serií divadelních her a filmových scénářů. Jeho díla jsou charakteristická humorným a laskavým zaujetím pro slabůstky a originalitu osamělých lidských bytostí, sklonem k harmonii, idyličnosti a sentimentalitě.

Narodil se 17. května 1907 v Lousville ve státě Kentucky. Měl tvrdé a neradostné mládí, pracoval jako silniční dělník, aby si vydělal na studia. Jako skvělý dramatik prorazil až v r. 1945 hrou „Horké srdce“. Z tantiémy za tuto hru si koupil farmu a stal se - jako mnozí američtí spisovatelé - sedlákem. V průběhu dalších let píše sérii úspěšných divadelních her: roku 1947 „Příběh Mary Surratové“, 1949 „Podivnou paní Savageovou“, 1951 „Pohleď a budeš udiven“, 1954 „Malou čajovnu“ - největší úspěch své dosavadní dramatické kariéry. Byl odměněn Pulitzerovou cenou a Cenou newyorské kritiky. Zato poslední hrou „Dobrý jako zlato“ narazil Patrick na chladný nezájem brodwayského obecenstva. Patrně námět této komedie, v níž mladý vynálezce promění zlato ve hnůj, tomuto obecenstvu příliš nezavoněl. V letech 1961 - 1974 píše tetralogii o Opale. Jsou to příběhy svérázné ženy, která věří v lidskou dobrotu a spravedlnost. Patrick nenáviděl války, velkoměsta, lidskou tupost, společenské večírky a příliš normální lidi. Tento „vlk – samotář“ vůbec působil jakoby vyskočil z jedné ze svých rozmarných komedií do světa ne vždy rozmarného. Zemřel roku 1955 v úctyhodném věku osmaosmdesáti let.

Fialová shání Konvalinkové chlapa

Herečka Květa Fialová se rozhodla své dlouholeté kamarádce a kolegyni Nadě Konvalinkové sehnat nového chlapa. A dělá pro to opravdu co může. "Vždy, když jsme v nějaké restauraci, ptám se při placení číšníka: Pane nechtěl byste tady Naděnku?" přiznává se svým nevinným úsměvem paní Fialová. "Ovšem on se vždy rychle vymluví, že už je ženatý," upřesňuje s typickým nakažlivým řehotem Naďa. Paradoxní je, že paní Fialová pro svou Naděnku hledá nového muže nejen ve skutečnosti, ale teď už i na pódiu v připravované komedii Manžel pro Opalu.

Konvalinková má Lipského
Na jevišti bude paní Fialová v roli Opaly hledat ženicha pro kamarádku Růženku, kterou představuje právě Naďa Konvalinková. Do sítí se jim podaří lapit movitého Kapitána Moneye v podání divadelní legendy Lubomíra Lipského.

30. dubna 2007 iDNES

na začátek stránky