HRA VÁŠNÍ Peter Nichols

Novinky
HRA VÁŠNÍ

Délka představení
s přestávkou cca 2 hodiny 10 minut

Uvádíme od září 2015 Převzaté představení z Divadla Rokoko

harlekyn-agentura

Manželská krize v lehkém komediálním duchu

Osoby a obsazení

Kate Máša Málková 
James Oldřich Vízner
Eleonor Dana Syslová
Agnes Stanislava Jachnická
Jim Otakar Brousek ml.
Nell Dana Batulková
Barmanka Kateřina Pleyerová nebo Daniela Deylová

Překlad Kateřina Hilská
Úprava textu Johana Kudláčková a Lída Engelová
Kostymérka Helena Konarovská 

Režie Lída Engelová

Technická spolupráce Luboš Loubal, Petr Mrázek, Filip Jukl, Aleš Hanzlíček, Václav Skalník, Jiří Beneš 


 


 

Lidský příběh, v němž se pozná většina diváků 

Námět je vesměs banální a stokrát obehraný. Manželská krize a starší muž si najde mladší milenku. Která žena nebyla v životě nejdřív milenkou ženatého muže, aby se z ní pak stala manželka, sama podváděná mladší milenkou? Přední britský dramatik zpracoval věčné téma manželské nevěry s velkou dávkou noblesy, šarmu a suchého anglického humoru, ale i s notnou měrou otevřenosti a kritičnosti vůči chybám obou pohlaví. Čím je navíc tato inscenace obohacena, to je přítomnost andělů strážných doprovázejících dvě hlavní postavy. Hra vášní je komedie s jedinečnou koncentrací kumštu a herectví.

Hra slavila obrovské úspěchy před několika lety na londýnských jevištích. Jak by také ne - přináší totiž věčné téma krize středního věku a smysluplnosti manželského svazku v okamžiku, kdy děti opustí rodné hnízdo a kdy je třeba znovu nastolit otázku, co nás ještě drží pohromadě a jaký smysl má naše další soužití. Bravurní komedie odhaluje nejen to, kým se zdáme být, ale i to, co skrýváme hluboko uvnitř, tedy doslova přivádí na jeviště alter ego svých hrdinů. 

KOUZELNÁ LÁSKA

Žena nemůže vyhrát tím, že bude o muže pečovat, protože muž nechce spát s vlastní matkou. Žena, která za muže příliš emocionálně dře, jej vždycky nakonec ztratí.

Když vám muž, kterého chcete, nevychází vstříc, pak možná nastal čas truchlit, ale rozhodně ne tahat ho za klopy zpátky. Nevychází vám vstříc z jednoho prostého důvodu: protože nechce.

Když se vám podaří ulovit muže, pak ten, koho získáte, není chlap, ale chlapec. Jen žena, která, která odmítá i pouhý pokus chytit jej do lasa, je ta jediná, která má skutečně šanci někdy jej získat.

Zlobit se na muže, že se ve věcech lásky chová jako chlapec, je stejně pošetilé jako se zlobit na šestileté dítě za to, že si neumí zavázat kravatu.

Zamilovaná žena se musí vyvarovat pokušení chovat se jako muž. Snaha přesvědčit muže, že jste ženou jeho snů, nefunguje. Flirtovat, to ano; ale intrikovat ne. Když žena intrikuje, ještě nepochopila, že pokud vlak nezastaví v její stanici, jednoduše to není její vlak.

Muži obvykle nelžou, pokud jsme jim ovšem neukázaly, že v nás pravda probouzí hysterii. Když se muže zeptáte, co od vztahu chce, nastane překvapivá věc: většinou vám to poví. A pokud to, co řekne, znamená přibližně: "Nic moc, jen se trochu pobavit," často si pomyslíme: " On to tak ve skutečnosti nemyslí," nebo 
"To můžu změnit". Kdepak. Pravděpodobně to tak myslel.

Muž, který vás právě teď nechce, pro vás právě teď není tím vhodným mužem. Snaha přetvořit ho, aby se jím stal, vytváří ve vztahu negativní smyčku. A jak se z ní dostat? Jedině tak, že se ji rozhodnete přetnout.

(Z knihy Marianne Wiliamson Kouzelná láska)