PŘÍBĚH COCO CHANEL Jiří Just

Novinky
PŘÍBĚH COCO CHANEL

Délka představení
s přestávkou cca 2 hodiny

Premiéra 7. 4. 2003 Derniéra 26.2.2019

harlekyn-agentura

Osudové lásky ženy, která se stala legendou 

Osoby a obsazení

mladá Coco Chanel Michaela Dolinová
vzpomínající Coco Chanel Libuše Švormová
Etienn, Arthur, Dimitrij, Westminster… Jan Čenský
novinář Frank Lumír Olšovský nebo Filip Sychra

Režie Jiří Adamec

Hudba Václav Kopta
Kostýmy Zita Miklošová
Scéna Miloš Ditrich
Technická spolupráce Aleš Hanzlíček, Jiří Beneš


 

 

 


Jméno, jež se stalo nesmrtelným symbolem módy a vůní

"Jedna z nejbohatších žen světa, sebevědomá paní kapitalistka, osobnost s břitkým, až cynickým humorem, nepřestala být nikdy nešťastnou naivní švadlenkou, toužící mít to, co většina žen: manžela a dítě. Celoživotní slečna však měla "štěstí v kartách a smůlu v lásce". Pokud si to ovšem nezavinila sama. Všechny její lásky - a jenom těch Velkých a Zaručeně Posledních sama napočítala pět - končí tragedií či krachem. A jsou to lásky napříč spektrem národů i bankovních kont: následník ruského trůnu, anglický lord, chudý franacouzský básník, německý nacistický důstojník... K tomu nutno připočíst i fakt, že memáme-li Coco Chanelové nalítnout, nesmíme jí věřit ani datum narození (především rok narození). Ostatně tak to bylo i s její módou: vždycky dokázala upoutat právě tím, co zakrývala. Její sukně se nikdy, ani v éře mini, nezvedly ke kolenům, ale žádná z jejích zákaznic si nikdy nepřipadala jako žena méně přitažlivá. Na to jediné se dá u Coco Chanel stoprocentně spolehnout."

Jiří Just

„Ve dvaceti má žena tvář, jakou dostala od přírody, v padesáti takovou, jakou si zaslouží“

(Coco Chanel)

Základem pro jevištní zpracování vzpomínky na královnu módy Coco Chanel se stala kniha Edmonde Charles-Rouxové Chanel And Her World. Podněty pro uměleckou retrospektivu jistě pestrého a zajímavého života této osobnosti byly ale čerpány i z jiných zdrojů. V případě návrhu výtvarné stylizace celého divadelního projektu bylo požádáno o spolupráci i ústředí firmy Chanel v Neuilly-sur-Seine.

Z OHLASU DIVÁKŮ

Datum 3.2.2015

Dobrý den, móóóc chválím včerejší představení Příběh Coco Chanel v České Třebové. Prosím Vás, mohli by se mi herci podepsat s věnováním - mám dnes narozeniny. Předejte pochvalu všem kteří se na tomto předtavení zúčastnili.

S pozdravem Filip Jetmar

Toužil po klidu. Místo toho potkal Coco!

Igor Stravinskij byl známý díky baletům Pták Ohnivák, Petruška a Svěcení jara. Na jaře 1921 právě přepracovával Šípkovou Růženku od Čajkovského a cítil se vyčerpaný. Vydal se k Atlantiku do lázní Biarritz. Setkání návrhářky a skladatele (v Biarritzu měla Coco filiálku) se brzy změnilo v lásku. Sice krátkou, ale vášnivou. Coco o něm říkala: „Igor je tak strašně ruský“ (A navíc ženatý…) Jemu to nevadilo a říkal jí: „Manželka ví, že tě miluju. Komu jinému bych měl svěřit tak zásadní věc, když ne jí?!“ Skladatel se chtěl rozvést, ale Coco mu nabídla, ať se vrátí k manželce a že zůstanou přáteli. Měla už totiž na mušce ruského velkoknížete Dimitrije, bratrance posledního ruského cara. Ten přijel do Paříže, aby poznal mecenášku ruských umělců-emigrantů a při obědě si tak padli do oka, že spolu odjeli do Monte Carla jejím novým světle modrým rolls-roycem. Její románek s velkoknížetem byl ale krátký. Dimitrij se ke Coco sice nastěhoval a zasypal ji perlami Romanovců (podařilo se mu je vyvézt z Ruska), ale přelétavá Coco přešla ze „slovanského“ ¨do „anglického“ období. Začala koketovat s vévodou z Westminsteru, až z oho byl skandál a ne svatba, jak Coco zamýšlela…

„Vytvářím ty nejjednodušší věci a žádám za ně nejvyšší cenu,“
řekla Coco Chanel před víc jak půl stoletím

„Šaty, které nejsou pohodlné, nejsou povedené“
(Coco Chanel, milovnice jednoduchých šatů, kostýmků, perel a bižuterie, která vytvořila šatník pro ženu dvacátého století)

Co Coco objevila?

Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Bonheur Chanel (19. 8. 1883 - 10. 1. 1971) udávala módní tón v Evropě i v zámoří. Její „malé černé šaty“ a „Chanel kostým“ byly revolucí v módě 20. století. Oblékala nejen hollywoodské hvězdy jako Grace Kellyovou či Audrey Hepburnovou, ale také první dámu Ameriky Jacquelinu Kennedyovou.
Už před první světovou válkou nabídla ženám něco jiného, než oblékaly dosud. Po válce toho bylo ještě mnohem víc – ženám se totiž otvíraly nové možnosti, byly svobodnější, mohly se víc realizovat, nebály se rozhodovat o svých životech a začaly žít podle svých představ. Přesně to symbolizovala i móda, kterou jim nabízela Coco.
Právě tehdy se zrodilo slůvko „chic“ (šik), které má dodnes jasný význam.

Gabrielle Bonheur COCO Chanel

Představení s názvem Příběh COCO Chanel, které čerpá námětově z reminiscencí na jednu z největších postav světového módního designu Gabrielle Bonheur COCO Chanel, je úspěšnou divadelní inscenací.
Má svou nespornou atraktivnost a lze očekávat, že cestu na něj si najde i stálé nebo potenciální zákaznické spektrum značky Chanel, která je v České republice symbolizována především klasickou vůní, nepodléhající módním trendům. Nicméně i pro mladší generaci nemusejí být bez zajímavosti fragmenty ze života její zakladatelky, slavné COCO Chanel. Chanel je v České republice vcelku silným pojmem, značkou, o které ovšem málokdo něco bližšího ví.
A diváka právě takové tituly lákají.

Dolinová by s Coco Chanel neměnila

Nepřišla v chanelovském kostýmku, ale docela sportovně, ve svetru a v džínách. Přesto se teď po večerech Michaela Dolinová proměňuje ve velkou dámu. To když na představeních hraje Coco Chanel.

Hru jste vlastně vydupala ze země s tím, že jste oslovila scenáristu Jiřího Justa, režiséra Jiřího Adamce
a spoluherce. Kde jste vlastně toto téma našla?

Před lety vyšel román od Rouxové, vlastně jediný text o Coco Chanel vydaný u nás, pokud vím. Existoval také broadwayský muzikál s Audrey Hepburnovou. Ale právě s nim nebyla paní Chanel moc spokojená, protože se snažila leccos o svém minulém životě zatajit. A já jsem si vybrala tohle téma, protože Coco Chanel je slavné jméno a přitom o ní skoro nikdo nic neví.

A co jste vlastně o její minulosti vypátrala?
Coco vyšla z totálního bláta. Její tatínek byl podomní obchodník a ona vyrůstala ve velmi chudém prostředí.
Ocitla se také v klášterní škole, kde ji naučili šít a kde získala onu zručnost. Pak si otevřela krámek s klobouky, ale zároveň začínala jako kabaretní zpěvačka. Tehdy zpívala písničku o pejskovi, který se jmenoval Coco.
Ta přezdívka jí pak zůstala. Byla šikovná při hledání svých partnerů, čímž nechci říct, že by byla vypočítavá.
Jeden z nich ji například vzal do té správné společnosti... Ale hlavně nakonec našla přítele, který jí půjčil velkou částku peněz, aby si mohla otevřít svůj módní salon.

Kdy vznikI onen typický chaneIovský kostýmek? 
Za první světové války všichni své módní salony zavírali a Coco začala šit modely ve stylu ošetřovatelek.
Volné kabátky do pasu, jednoduché - aby se dalo utíkat za ujíždějící tramvají, a aby se to dalo rychle svléknout, jak sama řekla. Chanelovský kostýmek jako takový vznikl sice až ve čtyřicátých letech, ale už v dobách války najdeme základ jeho jednoduchosti a elegance. Mimochodem, já na scéně vystřídám dvanáct různých modelů, které jsou inspirovány originály paní Chanel, takže je i na co se dívat.

Z čeho jste vycházeli při tvorbě scénáře? 
Museli jsme vyjit z toho, co ona tvrdí. Například o mužích, se kterými žila. Všechny vztahy, které měla, skončily špatně. Přitom toužila po rodině, po dětech. Dokonce je znám její výrok „Kdo se nevdal, prohrál život“.

Zdá se, že v tom případě spolu nemáte nic společného. Vdala jste se, máte dvě dcery...
A doufám, že ani nebudu stejná jako ona. Když zestárla, byla strašně nepříjemná a všechny švadleny se jí bály. Myslím, že nemáme společnou ani zálibu ve špercích, protože ona si v nich přímo libovala. Jak byly její šaty jednoduché, vždycky je zdobily aristokraticky honosné šperky. Já mám ráda minisukně, ona je nesnášela. Dokonce říkala: „Všimli jste si, že když se zkrátily sukně, zmenšilo se množství spermií u mužů?“Příběh Coco ChaneI hrajete ve čtyřech... 
Libuška Švormová představuje starší Coco, já mám záběr od osmnácti do šedesáti dvou let. Honza Čenský dostal role stěžejních partnerů. Mimochodem, nejúžasnější je v roli nacistického

důstojníka. Spisovatele, který píše její životní příběh, hraje Lumír Olšovský.

Měnila byste s ní? 
Byl to jistě bohatý život, potkávala špičky tehdejší společnosti. Ale já bych neměnila. Jsem spokojená se svým životem, i když nejsem bohatá. Víte, být někomu potřebná je v životě nás ženských asi to nejdůležitější.

Zuzana Pšenicová

COCO

hudba a text Václav Kopta

Můj táta bydlel v přízemí
A já de facto taky
On uměl žít jen při zemi
A já zas nad oblaky
Já celý dny si stejskala
Tak jak se holkám stejská
Až jsem jednoho dne potkala
Moc rozkošnýho pejska

Jméno měl Coco
Nejhezčí ze všech jmen
široko daleko byl
Byl milován a ctěn

Já v náručí ho držela
Byl menší snad než kočka 
Když jsem se někde zdržela 
Můj Coco na mě počkal

Tak běžel týden za týdnem 
Vy jistě se už ptáte
Kdy my dva zas vám nabídnem 
Ten refrén co už znáte
Jméno měl Coco
Nejhezčí ze všech jmen 
široko daleko 
Byl milován a ctěn

Už nevím co je samota
A slunce pořád svítí
Jenže život se někdy zamotá
Jak klubko režnejch nití
Můj Coco tak jak každý pes
Na konec cesty došel
Jsem z toho smutná ještě dnes
Jen zakašlal a pošel
Tak ja přišel zmizel zas
A vše je prozrazeno
Tedˇ nesmějte se prosím vás 
Já nosím jeho jméno

Jméno měl Coco
Nejhezčí ze všech jmen
široko daleko
Byl milován a ctěn