... VSTUPTE ! Neil Simon

Novinky
... VSTUPTE !

Délka představení
s přestávkou cca 2 hodiny 20 minut

Premiéra 26. 5. 2000

harlekyn-agentura

Lidsky dojímavá komedie slavného autora
o nekončících patáliích dvou klaunů na penzi

osoby a obsazení

Willie Clark Petr Nárožný 
Al Lewis Ladislav Mrkvička 
Ben Silverman Jan Čenský 
ošetřovatelka Libuše Švormová

hlasy ze záznamu 
režisér Ladislav Trojan
televizní hlasatel Jiří Ptáčník
karbaníci Václav Vydra, Jindřich Bonaventura, Ernesto Čekan
hospodyně Jana Boušková, Kateřina Hrachovcová 

děti z tanečního souboru JARO

Režie Pavel Háša

Překlad Ivo T. Havlů 
Hudba Petr Mandel 
Scéna Milan Čech

Komedie o nekončících patáliích dvou klaunů na penzi. Willie Clark a Al Lewis - slavné komické duo "The Sunshine Boys" z éry vaudevillu. Po jedenácti letech se mají opět sejít a pro televizi natočit nejzdařilejší číslo - je to vlastně jejich labutí píseň. Staří páni se ale nemohou stále dohodnout, ačkoliv se vpodstatě mají rádi, vzájemně se jen dráždí a vůbec není jisté, jak to s oběma tvrdohlavci nakonec dopadne.

Neil Simon má vzácnou schopnost vidět pod komickým vnějškem svým postavám do duše a hledá v nich to podstatné - lidské. "Nikdy nezačínám psát s úmyslem napsat komedii a vždy začínám napřed promýšlet všechny tragické rysy svých postav," říká autor. Dodejme jen, že najednou je z toho legrace. Dobrá legrace. Ono totiž - párkrát se srdečně zasmát vůbec není pro život diváka málo významné.

Z ohlasů diváků a pořadatelů

Dnes jsem byla na představení Vstupte!, ve kterém hrál pan Nárožný ve Zborovicích u Kroměříže. Vtipné, zábavné, naprosto excelentní výkon Petra Nárožného, dále hráli pan Mrkvička, Honza Čenský a paní Libuše Švormová. Nemělo to chybu !!! Byl to krásný večer.

Iva (březen 2009)

Vážený pane Žídku, 
chtěla bych Vám poděkovat za zprostředkování divadelního představení VSTUPTE. Byl to nádherný zážitek plný smíchu a pohody. Současně bych Vás chtěla požádat o zasílání podobných nabídek, které se uskuteční v Ostravě. Ještě jednou děkuji.

Kačamaková Maria Ing., Hlučín (březen 2009)

Vážený pane Hanzlíčku,
píši Vám ještě plný dojmů po včerejším představení „Vstupte!“. Lidi jsou nadšení a bavili se až do konce a nikomu ty dvě a půl hodiny nepřipadly dlouhé i přes to, že bylo v sokolovně chladněji, než normálně, protože správce budovy zatopil později, než jsem požadoval a omlouvám se za to ještě jednou hercům i Vaším prostřednictvím. Kontaktovalo mne včera několik kulturních pracovníků z okolních obcí, kde že beru taková bezva představení. Myslím, že můžete čekat nějaké další zájemce za našeho regionu. 
Děkuji za hezký zážitek a těším se na další spolupráci.

Zdraví Vás do Prahy, Lumír Cheryn, Zborovice

Dobrý večer, pane Hanzlíček,
nedalo mi to a musím Vám napsat hned. Právě skončilo představení ...Vstupte! a bylo to něco tak úžasného, že to nejde ani popsat. Diváci nadšení a smějí se ještě u šatny i venku ....
Moc děkujeme, opravdu skvělý herecký koncert. Těšíme se na další spolupráci s Vámi.

Přeji Vám krásný zbytek večera
Martina Řezníčková, za KS Moravská Třebová (březen 2009)

Pekny den pan Hanzlicek,
dovolte mi, aby som sa srdecne podakovala za excelentne predstavenie Vstupte, ktore malo u nasich divakov znova obrovsky uspech.

S pozdravom
Helena Hanusova, DK Dubravka Bratislava (duben 2008)

200. repríza

Zlatí hoši jubilejně
DIVADLO.CZ 11. 11. 2006

Petra Nárožného a Ladislava Mrkvičku v rolích Willie Clarka a Al Lewise - slavného komického dua The Sunshine Boys, Jana Čenského v roli synovce Bena a Libuši Švormovou v roli ošetřovatelky uvidí diváci ve čtvrtek
16. 11. v Divadle U Hasičů ve 200. repríze komedie s názvem ...vstupte!. Neil Simon napsal tuto skvělou inscenaci o nekončících patáliích dvou klaunů na penzi v roce 1972 pod názvem The Sunshine boys. Jako většina jeho ostatních her se i tato zakrátko stala hitem a řadu let obohacovala repertoár broadwayských a světových divadel.
U nás je uváděna od roku 2000 v produkci Agentury HARLEKÝN s.r.o. (dříve Agentura Václava Hanzlíčka).
Režisérem inscenace je Pavel Háša, překlad Ivo T. Havlů, hudba Petr Mandel, scéna Milan Čech.

Nevídaný úspěch! 
ATLAS MAGAZÍN 8. 11. 2006, autor: Mgr. Jan Holoubek

České divadlo je ve světě právem uznávané. Jak už to tak bývá, domácí média mu velkou pozornost nevěnují.
A je to škoda. Jak jsme se dozvěděli, i u nás se mohou stát divadelní zázraky! 16. listopadu zažije
Divadlo U hasičů velký svátek! Na jeho prknech se totiž odehraje dvoustá repríza slavné komedie s názvem ...Vstupte!.
V hlavních rolích excelují Petr Nárožný (68), Ladislav Mrkvička (67), Jan Čenský (45) a Libuše Švormová (71). Všechna jména znáte díky televizním obrazovkám. I přesto jejich sláva právě na poli tohoto média uvadá. Petrovi Nárožnému skončila Zlatíčka (v Pojišťovně štěstí samozřejmě účinkuje dál), Ladislava Mrkvičku nevídáme prakticky vůbec a o Libuši Švormové ani nemluvě. Život na zámku, ve kterém si zahrála ráznou manželku Vlastimila Brodského, Česká televize ke znovuzařazení neplánuje. Zato Jan Čenský je díky cyklu Když hvězdy tančí ve středu všeho dění.

Nyní se vraťme k úspěšně inscenaci ...Vstupte! Jejím autorem je Neil Simon (79), nejúspěšnější a údajně i nejbohatší americký dramatik posledních čtyřiceti let a nekorunovaný král broadwayských činoherních scén s přesahem i do oblasti muzikálů. Simon obdržel několik významných ocenění a v roce 1991 dokonce prestižní Pulitzerovu cenu. Komedie "...Vstupte!" prý není jen komediální studií dvou komiků na penzi. 
Má být lidskou hrou o problémech stáří, o odchodu z aktivního tvůrčího života. Hezký námět, co říkáte?

Tak to je číslo!
Aha! 14. 11 .2006, autor: JIŘÍ LANDA

PRAHA - V Divadle U hasičů oslaví tento čtvrtek dvoustou reprízu hra Vstupte! „S tou hrou jsme byli snad už ve všech koutech naší republiky,“ svěřila se deníku Aha! Libuše Švormová. „Vždy, když stojím za scénou a čekám na výstup, poslouchám ohlasy na dialogy svých kolegů a moc bych si přála, abych se jednou v divadle dovedla takto hezky pobavit. Některé hlášky z představení u nás doma zdomácněly natolik, že třeba sušenky nenabízíme jinak, než jak to je v replikách této hry. Nejvíce u nás tedy »frčí« kokokosové sušenky,“ směje se herečka, která se proslavila dabérskou rolí filmů o krásné Angelice.

Neil Simon

je nejúspěšnější (a údajně i nejbohatší) americký dramatik posledních čtyřiceti let, nekorunovaný král broadwayských činoherních scén s přesahem i do oblasti muzikálů.

Narodil v roce 1927 v New Yorku. Měl přezdívku "Doc", protože od dětství snil o povolání lékaře. V 16 letech vstoupil do armády. Pak sice začal studovat medicinu, ale studium nedokončil. Začal psát skeče a později seriály pro televizi - a uvízl drápkem. Jeho první hra "Come Blow Your Horn" (Pojď nám zatroubit) je prý hra autobiografická. S ní ještě díru do světa neudělal. Druhou hru dokonce nejprve vzdal.

Teprve po dokončení úspěšného libreta k muzikálu "Little me"(Malé já), který měl premiéru na Broadwayi v roce 1962, se k ní vrátil a ta založila jeho slávu. Byla to hra "Barefoot in the Park" (Bosé nohy v parku). Další neméně slavnou hrou byl "Podivný pár", nadšeně přijatý nejen obecenstvem, ale i vážnou kritikou, což je shoda vcelku dosti vzácná. Od Podivného páru napsal Neil Simon další hry (Sliby chyby, Apartmá 719, Drobečky z perníku, Poslední ze žhavých milenců, Zajatec na druhé avenue). V roce 1972 píše komedii "... vstupte!" (The Sunshine boys). Jako většina jeho ostatních her se i tato komedie zakrátko stala hitem New Yorku a byla vyhodnocena za jednu z nejlepších her sezóny 1972/73.

I v dalších letech obohacoval Neil Simon repertoár broadwayských divadel o nové hry (např. Kapitola druhá, Každý má svého Leona, Blázni, Hodný pan doktor, Chci k filmu, Dámská jízda, Ztracen v Yonkersu). Můžeme bez nadsázky říci, že patří k nejhranějším a nejoblíbenějším autorům na světě. Podle jeho her vznikla řada úspěšných filmů. Kritika chválí autora především za to, že dokázal "jak je důležité nebýt vážný" - což je narážka na známý titul Oscara Wilda. Obdržel několik významných ocenění a v roce 1991 prestižní Pulitzerovu cenu.

Simonův humor není nikdy zlý. Simon není supem - ptáčkem posměváčkem. Naopak, v jeho hrách zaznívá smířlivý, chápající hlas. Komedie "...vstupte!" není jen komediální studií dvou komiků na penzi. Je lidskou hrou o problémech stáří, o odchodu z aktivního tvůrčího života. Nevysmívá se malichernostem ani "dětinkostem", které s sebou stáří přináší, ale na druhé straně, nečiní z tohoto úseku života onu poslední a nejsmutnější kapitolu. S úsměvem spíše napovídá. Mladým, aby leccos pochopili a uvědoměli si, jak i oni budou jednou uvažovat a starým - aby vzali život takový, jaký je a netrápili se ubíháním let, které tak jako tak nelze zastavit.

CO JE AMERICKÝ VAUDEVILLE?

V Simonově hře „. . .VSTUPTE!" jsou hlavními postavami dva stár_ noucí herci, kdysi slavní komikové, kteří vystupovali ve d dvojici jako THE SUNSHINE BOYS ve vaudevilIových divadlech na Broadwayi. Slovo VAUDEVILLE je v divadelní terminologii několikavýznamové, resp. prodělalo několik významových posunů. Takže dnes je známe v evropském kontextu ve významu „situační komedie". Původ slova je francouzský. Objevuje se v 27. století a v tehdejším slovníku znamená píseň, a to píseň, kterou každý zná (tedy v dnešní terminologické hantýrce šlágr).
Od konce 19. století se vaudevillem v USA rozumělo divadlo kabaretních rozmanitosti šantánově varietního typu, který měl analogii v anglickém music-hallu či variety: produkce namíchaná z čísel dramatických (komické skeče, aktovky, kondenzované verze populárních her), hudebních a pěveckých, tanečních, varietních a na přelomu našeho století i filmových. Vaudeville act to byl kuplet, komický výstup, monolog, kouzelnické číslo, artistické číslo, břichomluvecký výstup (herec s loutkou) atd.. Vaudevillová scénka přenesená z jeviště před kameru dala vznik filmové grotesce. Řada hvězd zlaté éry němé grotesky logicky vyšla z jevištního vaudevillu: CHARLES CHAPLIN, BUSTER KEATON (Frigo). ROSCOE „FATTY" ARBUCKLE, W. C. FIELDS, STAN LAUREL... Ve vaudevillových divadlech začínal také například slavný tanečník, herec a zpěvák FRED ASTAIRE. Vaudeville act písňový byl školou a tribunou mnoha zpěváků: EDDIE CANTOR, AL JOLSON, SOPHIE TUCKER... Právě Sophii Tucker vzpomínají - vedle jiných - také hrdinové naší hry - WiIIie CIark a AI Lewis. Pochopitelně, tato dvě jména nejsou autentická, Simon si je vymyslel, ale za osudy dramatických postav cítime skutečné osudy skutečných herců, kteří se zánikem vaudevillu, burlesky, honky tonk (barové divadlo) končili své životy nezřídka v chudobě, v opuštěnosti, na periferii veřejného zájmu. Je smutnou ironii a přitom vývojově příznačné, že film (zprvu integrovaný do struktury amerického vaudevillu) posléze tento žánr spolu s nástupem muzikálových divadel (30. léta) vytlačil a  zlikvidoval. Nostalgie nad „úmrtím" vaudevillu byla vyjádřena ve slavném Chaplinově filmu „SVĚTLA RAMP". Ozývá se konečně také v  lidsky dojímavé komedii Neila Simona „...VSTUPTE !"