VĚRNÍ ABONENT Antonín Procházka

Novinky
VĚRNÍ ABONENT

Délka představení
s přestávkou cca 2 hodiny

Premiéra 10. 4. 2000

harlekyn-agentura

Co se stane, když si manželé
sednou v hledišti každý jinam
a on dostane mladou půvabnou sousedku

osoby a obsazení

Ríša Václav Vydra 
Petra Týna Průchová
Dana Jana Boušková 
1.herec Vilém Dubnička
2.herec Antonín Procházka
biletářka Anna Rauschová
Alexandra Dominika Elischerová
herečka Pavla Bečková

Režie Antonín Procházka 
(Autor je považován za nejúspěšnějšího českého dramatika současnosti.)

Scéna Karel Glogr 
Kostýmy Lenka Tesařová 
Dramaturgie Marie Caltová 
Pohybová spolupráce Bohumila Mejcharová
Technická spolupráce Aleš Hanzlíček, Jiří Beneš

Co se stane, když manželé dostanou divadelní abonentky v hledišti každý jinam a on dostane mladou půvabnou sousedku. Jejich vztah se během sezóny vyvíjí a mají na to vliv i uváděné hry na jevišti, což umožňuje rozehrání široké škály hravosti, fantazie a humoru.

V hlavní roli divák

Divadelní diváci! Jak zvláštní a nevyzpytatelné společenství! Každý z nich si nese do divadla svoje úzkosti, radosti, starosti i naděje. Do tohoto prostředí divadla umístil Antonín Procházka děj naší komedie. Vychází, podle jeho vlastních slov, ze skutečné události. "Bývalá pokladní paní Villová mi vyprávěla, jak jedni manželé, kteří léta chodili do divadla, propásli výměnu legitimace. Dostali sice abonentky, ale každý na jiné straně řady. A ten pán se zamiloval do své nové sousedky. A tak mě napadlo, jak se asi ten jejich vztah během sezóny vyvíjel."

Hlavní postavou je Ríša. Není náhodným divákem, ale tím, kterého abonentní legitimace opravňuje k pravidelným návštěvám divadla. Sledujeme nejen situace způsobené změnou sedadel, ale i jak divadlo prostupuje jeho životem. Vytržení ze zaběhnutého světa jistot do lákavého, ale nebezpečného romantického dobrodružství se s děním na jevišti organicky prolíná. Divadlo se stává osobním prožitkem, osobní prožitek divadlem.

Marie Caltová

Ríša - ukázka ze hry

"Jezdíme v autě, vyděláváme, snídáme, platíme složenky a občas - alespoň někteří - sníme. Většinou jen krátce, ale i těch pár vteřin je důležitých. Protože sny jsou tady od toho, abychom své bláznivé představy nemuseli doopravdy prožívat. No a život je tu asi proto, abychom se ze svých iluzí měli kam vracet."