NA ZLATÉM JEZEŘE Ernest Thompson

Novinky
NA ZLATÉM JEZEŘE

Délka představení
s přestávkou cca 2 hodiny 45 minut

Premiéra 25.září 2020 Divadlo ABC

harlekyn-agentura

Romantická komedie upřímně dojímá i baví. 

Osoby a obsazení

Norman Thayer Ladislav Frej / Jan Vlasák
Ethel Thayerová Simona Stašová
Chelsea Marika Procházková
Bill Ray Vasil Fridrich/ Jan Teplý ml.
Charlie Jaromír Nosek / Karel Zima/ Radim Kalvoda 
Billy Ray Jakub Jan Černý / Filip Antonio / Michal Pazderka / Kryštof Zapletal/ Jan Dlouhý / Jiří Dlouhý

Režie Vladimír Strnisko

Překlad Kateřina Hilská
Scéna Martin Černý
Kostýmy Pavel Morávek
Hudba Kamil Holub
Maskérka Eva Hrušková
Kostymérka Radka Šedová
Technici Petr Mrázek, Václav Skalník, Sebastián Ečer

Foto: Alena Hrbková, Khalil Baalbaki

 

 

Kde toto představení uvadíme

24.07. DIVADLO ABC Praha 09.08. LETNÍ SCÉNA Divadla Ungelt 10.08. LETNÍ SCÉNA Divadla Ungelt 11.08. LETNÍ SCÉNA Divadla Ungelt 27.09. DIVADLO ABC Praha 16.10. DIVADLO ABC Praha

Podrobnosti v programu

V kouzelném prostředí na březích Zlatého jezera tráví léto starší manželé. Věčně brblající, nepraktický a naschvál i doopravdy zapomínající profesor v penzi Normen a jeho chápající žena Ethel, starající se o muže i domácnost s neutuchajícím půvabem a noblesou. Příjezd dcery Chelseay s partnerem a jeho tvrdohlavým synkem Billym pomůže Normenovi vystoupit náhle z letargie a všechny zaskočí svým příkladem: Vždycky je čas za život, i ten nejobyčejnější, začít se znovu prát.       

 

Příběh s ojedinělou partiturou pro herecké výkony zákonitě  nemohl uniknout rovněž pozornosti filmařů. Světovou popularitu předlohy ve filmu režiséra Marka Rydella NA ZLATÉM JEZEŘE (On Golden Ponds), který byl natočen v roce 1981, umocnily výkony Henryho Fondy (Norman Thayer) a Katherine Hepburnové (Ethel Thayerová), odměněné spolu se scénářem OSCARY. Ve filmu hrála i Jane Fondová (Chelsea).


V novém zpracování z roku 2001, které bylo vlastně živým televizním záznamem pod režijním vedením autora hry Ernesta Thompsona, hráli rovněž dva známí herci – Julie Andrewsová a Christopher Plummer. Přestože se inscenační tvar i herci, pronásledovaní živě kamerou, řídili spíše divadelními zákonitostmi, i zde vynikl přesný, vtipný a dobře vypointovaný dialog stárnoucího páru, který tráví svá léta na milovaném Zlatém jezeře v americkém státě Maine.

Není divu, že téma s nadčasovou platností  zaujalo i evropskou dramaturgii. Tak například v pařížském Theatre Montparnasse v roce 1986 v režii P.Quentina vytvořili ústřední dvojici Jean Marais a Edwige Feuillerová.


Ernest Thompson se narodil 6. 11.1949 v americkém Below Falls. Vystudoval universitu a živil se zejména jako herec. Zlaté jezero (On Golden Ponds) je jeho první úspěšnou hrou. Sdružením Broadway Drama Guild byla hodnocena jako nejlepší hra roku 1978. Od té doby byla přeložena do několika jazyků a je hrána v mnoha divadlech na celém světě. Povzbuzen úspěchem jeho jevištního debutu napsal další hry, např. SMYSL PRO HUMOR,  VLÍDNOST CIZINCŮ, LEKCE, ODPOVĚDI či WEST SIDE WALTZ, v němž  hlavní roli vytvořila na jevišti rovněž K. Hepburnová.

Z ohlasu diváků a pořadatelů

Dobrý den, paní Hanzlíčková,

včerejší představení NA ZLATÉM JEZEŘE bylo excelentní, ohlasy úžasné.
Moc děkujeme.

Pěkné dny, Jana Rutarová Kolárovo divadlo Police nad Metují
16. 5. 2022

Dobrý den, paní Hanzlíčková,

nedělní divadlo Na Zlatém jezeře mělo opět ohromný úspěch, jako vždy potlesk vestoje a spousta děkovných slov, tak Vám chci moc poděkovat.

Ivana Řídká Třebíč 4.10,2021


Dobrý den pane Hanzlíčku a paní Stašová,

posílám pár fotek ze včerejšího představení NA ZLATÉM JEZEŘE, jak jsem včera slíbil. Řeknu vám, to byla radost po takové dlouhé přestávce vidět zase opravdické divadlo na našich prknech...

Přeji krásný den a někdy u nás zase na viděnou.

Tom Droppa Divadlo Písek 2.9.2021